„Svět je plný dosud nepoznaného. K pochopení jeho tajů je potřeba využívat
odborné znalosti, nikoliv však vědecké postoje připomínající dogmata.“
 
Rubrika: Historie a prapočátky

Hledání pracivilizace, díl 4.: Mocný symbol jaguára

Jaguár v Chichén Iztá Starověké kultury Střední Ameriky, kultury západní části Jižní Ameriky a kultury Amazonie se od sebe navzájem poměrně dost odlišují. Přesto však mají několik věcí společných. Například, hluboko v mytologii a v náboženství na všech těchto místech nacházíme symbol jaguára, který je buďto přímo uctíván, nebo ctěn jako cosi velmi důležitého a váženého.

Někdy máme tendenci hledat záhady i tam, kde nejsou. Jaguár je zkrátka obávané zvíře hodné respektu, což samo o sobě může podněcovat k vytvoření kultu. Je však podivné, že ve všech zmíněných lokalitách existovaly kultury, pro které byl symbol Jaguára velmi zásadní. Zároveň je pozoruhodná ještě ta skutečnost, jak moc rozsáhlý tento kult je.

Jaguár si získal nesčetná vyobrazení ať už v kameni, jako součást keramiky, nebo ve zlatě. Ve Střední Americe symbol jaguára velmi zásadně vnímali například Olmékové, Mayové, Aztékové a kultury na území Kostariky. V Jižní Americe to byly například kultury Kolumbie, významné předincké kultury Chavín [čavín] a Močikové, a také amazonští indiáni, z nichž nejvíce Janomamové, Kamajuráové, Bororové a Aravakové. Močikové - soška s jaguárem I když se jedná o odlišná etnika, jaguár je všechny spojuje. To nás může vést k myšlence, zda všechny tyto kultury nebyly kdysi dávno ovlivněny nějakou ústřední civilizací, která do nich symbol této šelmy přenesla. Pozornost věnuji kultu jaguára také proto, že na artefaktech a reliéfech často není tato šelma vyobrazena jako obávaný nepřítel, nýbrž dokonce naopak, například jako strážce nebo jako bytost, která zastupuje či zdokonaluje lidské smysly, případně bystrost či moudrost.

Peruánské město Cuzco jsme si v různých souvislostech zmínili snad ve všech předcházejících dílech tohoto seriálu. Bylo to jedním ze stěžejních center říše Inků. Nalézáme zde záhadnou stavitelskou techniku měkčení kamenů a nacházíme zde centrum kultu božské bájné bytosti jménem Viracocha. Inkové celé toto město symbolicky vnímali jako tělo pumy, jejíž hlavu tvoří pevnost Sacsayhuaman [saksajuamán]. Uvádí se, že siluetu pumy lze v Cuzcu odhalit také zhruba 150 metrů od městské katedrály, v uličce Inca Roca, ve které lze pozorovat prastaré kamenné základy, které časem dobře posloužili pro dostavění modernější stavby. Silueta pumy nebo jaguára v Inca Roca, Cuzco Tyto základy byly budovány záhadnou stavitelskou technikou, o které jsem se již několikrát zmiňoval. Nyní se o této kamenné stěně zmiňuji proto, že podle některých spekulací silueta nepatří pumě, ale právě jaguárovi. To by pak zřejmě vytvářelo přímé pojítko mezi kultem jaguára a hledanou pracivilizací. Siluetu šelmy můžete pomocí zvýrazněných kamenů pozorovat na obrázku vpravo.

Na hranicích Peru a Bolívie se nachází jezero Titicaca. Jak už to bývá, zcela přesný překlad názvu jezera získat nelze, jeden z překladů se však uvádí jako "mrtvý jaguár" nebo "jaguáří skála". Podle legend vyslal bůh Slunce Inti svého syna Manco Capaca a svou dceru Mama Ocllu na Zem. Ti se vynořili z hladiny jezera Titicaca a pomocí zlaté hole hledali místo, na kterém následně založili město Cuzco (cca 300 km od jezera) a postavili chrám Qorikancha [korikanča] - chrám Slunce. Podle legendy byl Manco Capac prvním Inkem a podle jedné z interpretací tedy pochází od "jaguáří skály".

V mytologii o prvním Inkovi sice jaguár nehraje ústřední roli, když se však zamyslíme nad ostatními poznatky, které jsou v tomto článku zahrnuty, zjistíme, že kult a symbolika jaguára zaujímá nevídanou rozlohu od Mexika až po Brazílii a Peru, případně i dále. Navozuje to úvahu, zda by se skutečně mohlo jednat o prvek, který kdysi dávno všechny tyto kultury více či méně spojoval v jedné původní pracivilizaci.


Adam Benda

vystaveno: 21. července 2017

 


Informace o nových článcích (jednou za čas)
zaslat na Váš e-mail:      
Více informací o newsletteru zde
 
Prosím, ohodnoťte tento článek:
(zaškrtněte výroky, s nimiž souhlasíte)

Článek je srozumitelný
Článek je zajímavý
Článek obsahuje zásadní nebo užitečné poznatky


 


Hodnocení návštěvníků:

Článek je srozumitelný 100 %
 
Článek je zajímavý 75 %
 
Článek obsahuje zásadní nebo užitečné poznatky 75 %
 
Celkem hlasovalo 8 návštěvníků

 
Hledání pracivilizace, díl 5.: Vodítka do Tichého oceánuHledání pracivilizace, díl 5.:
Vodítka do Tichého oceánu
Zobrazit seznam všech dílů

 

Hlavní strana
 

Tematické rubriky:

     Magnetismus
     Historie a prapočátky
     Záhadné jevy a úkazy
     Člověk, psychika, společnost
     Zdraví
     Problematika planety
     Vesmír
     Praktické odborné informace
     Ostatní články a drobné poznatky
     Archiv

 
Vyhledávání na AdamBenda.net:

 
 
„Nepapouškuji.
Sepisuji pro vás své poznatky a závěry
kompletované vlastní odborností“
 
 

 
 
„Každý člověk disponuje unikátními
schopnostmi a obrovským potenciálem.
Mnohdy však nebývá správně podporován
k tomu, aby si to dostatečně uvědomoval
a aby tím zlepšil svůj život, i okolní svět“
 
 

Další články z této rubriky:

Hledání pracivilizace, díl 6.: Stopy v hlubinách a rozlehlé země zaplavené mořemHledání pracivilizace, díl 6.:
Stopy v hlubinách a rozlehlé země zaplavené mořem
Hledání pracivilizace, díl 5.: Vodítka do Tichého oceánuHledání pracivilizace, díl 5.:
Vodítka do Tichého oceánu

Nejčtenější články:

Magnet jako zdroj energieMagnet jako zdroj energie
S epidemií COVID-19 mohl už dávno pomoci lék, který je však ignorovánS epidemií COVID-19 mohl už dávno pomoci lék, který je však ignorován
Pyramidy v Gíze a Orionův pásPyramidy v Gíze a Orionův pás

 
 
„Při psaní článků mi nejvíce záleží na tom,
aby jejich obsah byl seriózní a přínosný“
 

 

RSS kanál - odběr novinek
 
 
 

Facebook AdamBenda.net

 
 
 
Novinky jednou za čas na e-mail:

 
 
 
Autor článků a webmaster:
 
Adam Benda
* 1985, Praha
admin@adambenda.net

2007 - 2024  
 
 
   
 
 
  Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.