„Svět je plný dosud nepoznaného. K pochopení jeho tajů je potřeba využívat
odborné znalosti, nikoliv však vědecké postoje připomínající dogmata.“
 
Rubrika: Záhadné jevy a úkazy
Zobrazeno 7094x

Oregonská anomálie

V americkém Oregonu, několik kilometrů od města Gold Hill, se nachází velice záhadné a unikátní místo. Kdykoliv tam lze pozorovat jevy, které současná fyzika nedovede absolutně nijak vysvětlit. Pro své gravitační, optické, nebo prostorové anomálie získalo toto místo označení Oregon Vortex (Oregonský vír).

Míček, který zde na vybraných místech necháte kutálet z kopce, se najednou začne vracet zase k vám, do kopce. Na jiných místech pro změnu bez opory sami stojí tyčové předměty (například koště) a o kus dál zjistíte, že vaše postava je v prostoru jaksi deformována a že jste najednou mnohem vyšší než váš kamarád, jehož výška je ve skutečnosti velmi podobná té vaší. Všechny tyto jevy jsou skutečně "nemožné" a odborně nevysvětlitelné, tedy alespoň podle konvenčních fyzikálních věd.
 

 
Ve světě existuje mnoho míst, kde se například zdá, že se předměty také pohybují směrem do kopce, ale v drtivé většině případů to bývá specifickým rázem krajiny, který člověku vytváří jakýsi optický klam a ve skutečnosti se tam předmět proti směru působení gravitace nepohybuje. Případ oregonské anomálie se ovšem lidských klamů a optických iluzí netýká - zmiňované jevy jsou skutečné.

Jakýmsi centrem tohoto tajuplného místa je dřevěná bouda, která původně sloužila společnosti Old Gray Eagle Mining Company jako zázemí a sklad nástrojů pro těžbu drahých kovů. Po roce 1920 se začal místními anomáliemi intenzivně zabývat syn britského zahraničního diplomata, geolog, důlní inženýr a fyzik John Litster. V roce 1930 otevřel Oregon Vortex veřejnosti. Pro laickou veřejnost se z toho místa stala jakási atrakce a hlavní bod Oregon Vortexu, stará dřevěná bouda, dostala jméno The House of Mystery.

Podivuhodnost tohoto místa však vstoupila do povědomí lidí ještě daleko dřív, než zde byla v roce 1904 postavena zmíněná dřevěná stavba. Již domorodí Američané nazývali tuto oblast zakázanou půdou, na kterou se nemá vstupovat.
 

 
I když má běžná fyzika stále značný problém hloubkově pochopit, proč vlastně gravitační síly existují a jak vznikají, přesto umíme se zákony gravitace velice dobře pracovat a na některé výpočty a vědecké závěry se v této oblasti můžeme poměrně dobře spolehnout. Vcelku platí, že gravitační síly na Zemi (a v těsné blízkosti Země) vždy musí směřovat do středu Země, kde se nachází její těžiště. Proto kdekoliv na planetě Zemi nás gravitační síly "tlačí" vždy kolmo k zemi. Tyto síly by nás chtěly dostat prakticky až do středu Země, ale půda pod našima nohama je naštěstí dost pevná na to, aby tomu bylo zabráněno. Potom je ale kutálení míčku směrem do kopce zcela v rozporu se známou fyzikou a buďto nám to naznačuje, že o gravitaci víme mnohem méně, než si myslíme a nebo je částečné vysvětlení ukryté ještě v něčem trochu jiném.

Celkově lze velmi těžko odhadovat, co se v Oregon Vortextu vlastně děje. O několik závěrů a částečných vysvětlení se však pokusit můžeme, jinak bychom mohli všechno rovnou vzdát. Vzpomeňme si, že jsem zmínil optickou "deformaci lidské postavy", konkrétně obrazové zmenšení nebo zvětšení výšky člověka. Částečné vysvětlení takového jevu by mohlo spočívat v mírném lokálním zakřivení prostoru. Prostor je v Oregon Vortexu zřejmě nějak pokroucen a díky tomu by mohly být společně s prostorem pokrouceny také gravitační siločáry, nebo lidštěji řečeno, mohly tam být pokrouceny směry působení gravitace. Závěr je to bohužel velice obecný a abstraktní, ale vzhledem k možnostem dnes uznávaných fyzikálních zákonů je to zřejmě nejpravděpodobnější cesta k pochopení podstaty tohoto místa.

Oregonský vír zdaleka nemusí být pouhou atrakcí. Může to být velmi zásadní střípek pro pochopení té podstaty věcí, která konvenčním vědám stále úspěšně uniká.


Adam Benda

vystaveno: 1. února 2012

 


Informace o nových článcích (jednou za čas)
zaslat na Váš e-mail:      
Více informací o newsletteru zde
 
Prosím, ohodnoťte tento článek:
(zaškrtněte výroky, s nimiž souhlasíte)

Článek je srozumitelný
Článek je zajímavý
Článek obsahuje zásadní nebo užitečné poznatky


 

Diskuze na téma tohoto článku probíhá na partnerském webu Omfórum:
www.omforum.cz/forum.php?t=53
Hodnocení návštěvníků:

Článek je srozumitelný 78 %
 
Článek je zajímavý 89 %
 
Článek obsahuje zásadní nebo užitečné poznatky 67 %
 
Celkem hlasovalo 9 návštěvníků

 
 
Autorská práva vyhrazena. Materiál není povoleno bez písemného souhlasu autora jakýmkoliv způsobem
publikovat či rozmnožovat, a to ani jeho část. O povolení lze zažádat.

 

Hlavní strana
 

Tematické rubriky:

     Magnetismus
     Historie a prapočátky
     Záhadné jevy a úkazy
     Člověk, psychika, společnost
     Zdraví
     Problematika planety
     Vesmír
     Praktické odborné informace
     Ostatní články a drobné poznatky

 
Vyhledávání na AdamBenda.net:

 
 
„Nepapouškuji.
Sepisuji pro vás své poznatky a závěry
kompletované vlastní odborností“
 
 

 
 
„Každý člověk disponuje unikátními
schopnostmi a obrovským potenciálem.
Mnohdy však nebývá správně podporován
k tomu, aby si to dostatečně uvědomoval
a aby tím zlepšil svůj život, i okolní svět“
 
 

Další články z této rubriky:

Gravitační a optické anomálie v krajině ČRGravitační a optické anomálie v krajině ČR
Záhadný záblesk na Měsíci při zatmění. Meteor to nebylZáhadný záblesk na Měsíci při zatmění. Meteor to nebyl

Nejčtenější články:

S epidemií COVID-19 mohl už dávno pomoci lék, který je však ignorovánS epidemií COVID-19 mohl už dávno pomoci lék, který je však ignorován
Magnet jako zdroj energieMagnet jako zdroj energie
Gravitační a optické anomálie v krajině ČRGravitační a optické anomálie v krajině ČR

 
 
„Při psaní článků mi nejvíce záleží na tom,
aby jejich obsah byl seriózní a přínosný“
 

 

RSS kanál - odběr novinek
 
 
 

Facebook AdamBenda.net

 
 
 
Novinky jednou za čas na e-mail:

 
 
 
Autor článků a webmaster:
 
Adam Benda
* 1985, Praha
admin@adambenda.net

2007 - 2020